Yunanistan’la tansiyon sürerken sürpriz çıkış: Türkiye’ye F-35 vermeliyiz

ABD- Türkiye ortasında F-35 uyuşmazlığı devam ediyor. ABD, F-35 programından Türkiye’yi çıkartmıştı. Türkiye’de F-35 programından çıkmasına karşılık ABD’den F-16 talep etmişti.

ABD’Lİ GENERALDEN TÜRKİYE-YUNANİSTAN SORUSUNA CEVAP

Eski NATO Kumandanı ABD’li General Philip Breedlove da iki müttefik ülke Türkiye ve Yunanistan’ın ABD’den F-16 ve F-35 talepleri çerçevesinde bölgedeki askeri istikrarın nasıl etkilenebileceği sorusunu yanıtlarken tarafların ortak tehdide odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi. 

‘ABD F-16’LARI TEMİN EDECEK”

2013’ten 2016’ya kadar NATO müttefiki kumandanı olarak misyon yapan emekli bir ABD Hava Kuvvetleri generali olan Philip Breedlove Türkiye’nin talep ettiği F-16’lar hakkında da konuştu. Breedlove , ABD’nin Türkiye’nin talep ettiği F-16’ları sağlayacağını kestirim ettiklerini belirtti.

”ORTAK TEHDİDE ODAKLANMALIYIZ”

NATO müttefiki kumandanı olarak vazife yapan emekli ABD Hava Kuvvetleri generali olan Philip Breedlove, “Ortak tehdide” odaklanılması gerektiğini kaydetti. Eski NATO kumandanı, Türkiye’nin F-35’e sahip olmasını istediğini söyledi.

Breedlove, ABD’nin, münasebetlerdeki son zamanlardaki düşüşe karşın NATO ittifakının inanılmaz derecede kıymetli bir modülü olduğunu da kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.