Bakan Özhaseki’den dönüşüm açıklaması… “1.5 milyon evi yenilemek durumundayız”

‘HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİL’

Temel atma töreninde konuşan Bakan Özhaseki, birçok belediye başkanının kentsel dönüşüme yeterince önem vermediğini ifade etti. Özhaseki, “Kentsel dönüşüm her babayiğidin işi değil. Nice belediye başkanları görmüşsünüzdür; dışarıda çiçekle, böcekle; geceleri konserler düzenleyerek vakit geçirmişlerdir ama İstanbul için en elzem olan hatta Türkiye için en elzem ama zor olan kentsel dönüşüm işine başlamamışlardır. Zor bir iş, neden? Vatandaşla tek tek görüşeceksiniz, herkesi ikna edeceksiniz, her bir insanın ayrı problemi var, onu çözeceksiniz. Hakikaten kolay değil
o yüzden Başkanımızı tebrik ediyorum” dedi.

KİMSE ‘RANTSAL DÖNÜŞÜM YAPIN’ DEMİYOR

Türkiye’deki kadim coğrafyanın zorluğunun yeraltındaki hareketlilik olduğunu belirten Bakan Özhaseki, bize düşen hareketliliğe dikkat ederek, bilimsel verilere uygun olarak zeminden başlayarak binanın bütün yapım safhasında yapılırken birebir titizlikle, sıfır toleransla konutlarımızı yapmak ve orada sağlıklıca yaşamak. Bir tek çözüm var o da kentsel dönüşüm” dedi.

Bakan Özhaseki deprem bölgesindeki maddi hasarla ilgili de, “Şu anda konutların ve işyerlerinin yapılmasıyla ilgili karşımıza çıkan tablo belki de rezerv alanlarda sıfır yeni konutlar yaparak devam etsek 110 milyar gibi gözüküyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx