Bir dağıtım robotu, sokakta kendini çalmaya çalışan hırsızları böyle yakalattı

404 Media’nın bildirdiğine göre, Los Angeles’ta bir yiyecek dağıtım robotu tarafından çekilen görüntüler, bu yılın başlarında sokaktan onu çalmaya yönelik başarısız bir girişimin ardından iki kişiyi tutuklayıp mahkum etmek için kullanıldı.

Bölgedeki son kilometre teslimatları için Uber Eats ile birlikte çalışan Serve Robotics, olayın videolarını hem proaktif olarak hem de mahkeme celbi sonrasında Los Angeles Polis Departmanı ile paylaştı. 404 tarafından alınan e-postalar, Serve’in, herhangi bir olası sorun yaşanmadan önce LAPD ile arasında “bir iletişim hattı açmak” için görüştüğünü gösteriyor.

Bu haber, robotların ne kadar kayıt yaptığı ve bu görüntülerin sonuçta nereye gittiğiyle ilgili endişelerin olduğu, teknolojiye yönelik kamuoyunun farkındalığının zaten yüksek olduğu bir zamanda geliyor. Serve Robotics CEO’su Ali Kashani, sosyal medyada ortaya çıkan mahkumiyetlerle övündüğü bir tweet paylaştı: “Bir zamanlar dahilerden biri robotlarımızdan birini çalmaya çalıştı… Sonu (onlar için) pek iyi olmadı.” Takip eden bir blog yazısında Kashani daha yumuşak bir duruş sergileyerek şirketin kolluk kuvvetlerini dahil etme yaklaşımını kamuya karşı sorumluluğu ve güveni artırma konusundaki yaklaşımıyla nasıl dengelediğini açıklamaya çalışıyor.

Kashani’nin söylediği göre şirketin ilkeleri arasında “robotları gözetleme veya halkın mahremiyet duygusunu ihlal eden diğer amaçlar için kullanmamak” ve “robot vandalizmiyle ilgili her küçük olaya müdahale etmesi için polisi çağırarak kamu kaynakları üzerinde gereksiz baskı oluşturmamak” yer alıyor. Hemen polise haber verilen ve tutuklamaların yapıldığı bu olayda robot kendi başına hırsızlardan kaçmayı başardı ve Kashani’nin deyimiyle zarar görmedi. Şirket, ilgili tüm görüntüleri silmeden önce polise teslim etti.

Serve’in normal şartlarda robotlarının kayıtlarını ne kadar süreyle sakladığı belirsizliğini koruyor ve videoların potansiyel kullanımı konusundaki net olmayan açıklamaları pek güven vermiyor. Serve’in iletişim başkanı Aduke Thelwell, 404 Media’ya yaptığı açıklamada, “aksi gerekmedikçe kamera yayınını düzenli olarak silmenin ve mahkeme celbi taleplerine uymanın” şirketin politikası olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx