Darüşşafaka sınavı 37 ilde uygulandı

Anne babasından biri ya da her ikisi de hayatta olmayan, maddi olanakları nitelikli eğitim almak için yetersiz, ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerinin katıldığı Darüşşafaka Sınavı yapıldı. Sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler, ortaokuldan başlayıp liseden mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca tam burslu, nitelikli eğitim alabilecek. Her yıl yaklaşık 120 öğrenciye sekiz yıl boyunca tam burslu ve yatılı eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yıl deprem bölgesindeki 11 ilden 100 çocuğu daha kabul ederek toplamda 220 öğrenciye eğitim imkânı sunacak.

SADECE BİRİNCİ DÖNEM KONULARI YER ALDI
Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda Türkçe, matematik ve genel yetenek alanlarından sorular yer aldı. Ayrıca bu yıl öğrenciler sadece 4’üncü sınıf birinci dönem konularından sorumlu tutuldu. Öte yandan depremden etkilenen öğrenciler için bu sınav, puan barajı olmayan bir sıralama sınavı olarak değerlendirilecek.

ULAŞIM MASRAFINA DESTEK
sınav, bu yıl afetten etkilenen illerin de dâhil edilmesiyle 37 ilde düzenlendi. 21 Mayıs’ta, saat 11.00’de başlayan sınav; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon Van’da uygulandı. 37 il dışından sınava katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir