İsrail askerleri diye paylaşılan video Suriye ordusu çıktı

İsrail-Hamas çatışmaları 10’uncu gününde devam ederken, sosyal medyada da çatışmaları gösterdiği iddiasıyla fotoğraflar ve videolar paylaşılmayı sürdürüyor. Son olarak, bir videonun Hamas ile çatışmalar sırasında İsrail ordusunu gösterdiği ileri sürüldü. İddiaya göre, çok sayıda İsrail askeri saldırının hedefi olmuştu.

Video, doğrulama platformu Teyit tarafından incelendi. İddia videosundan alınan görseller üzerinde arama yapan platform, görüntülerin 2016’da paylaşıldığını ortaya koydu. Buna göre, Suriye’nin Halep kentinin güneyindeki Ramousah bölgesinde çekilen görüntülerde Beşar Esad’a bağlı hükümet güçleri hedef alınmıştı. Platformun ulaştığı haber ve paylaşımlara göre video, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Fetih Halep isimli grubun Esad güçleriyle İranlı Şii milislerine saldırı anını gösteriyordu.

Videonun orijinalinde muhalif gruplar tarafından birden fazla kez güdümlü füze saldırısının olduğu görünüyordu. Olaylar sırasında çok sayıda Suriye gücünün öldürüldüğü bilgisi verildi. İddia videosunda bir kesiti sunulan görüntülerle 2016’daki orijinal video karşılaştırılınca da detayların uyuştuğu görüldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx