Kripto Para Borsalarına Sert Rejim: 12 Ayları Var!

Avustralya, kripto para alanında netlik sağlamak ve tüketicileri korumak amacıyla hızla büyüyen kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik önemli adımlar atıyor. Avustralya Hazinesi kısa bir süre önce kripto varlık hizmetleri platformlarının düzenlenmesine yönelik bir teklif yayınladığını duyurdu. Bu teklif, önümüzdeki mevzuatın temel yönlerini özetlemekte ve kripto varlık sağlayıcıları için lisanslama ve saklama kurallarını kapsıyor. İşte detaylar…

Kripto para düzenleme ve lisanslama çizelgesi açıklandı

Avustralya hükümeti mevzuatın 2024 yılına kadar yayınlanmasını beklemektedir. Bu mevzuat yasalaştığında, kripto para borsaları yeni düzenleyici rejime uymak için 12 aylık bir geçiş dönemine sahip olacak. Bu zaman çizelgesi, Avustralyalı bir dijital varlık platformunun önerilen düzenlemeler kapsamında bir lisans almasının 2025 yılına kadar sürebileceği anlamına geliyor. Bu gelişmeler, Avustralya hükümeti tarafından kripto düzenlemelerini çerçeveleme konusunda atılan en önemli adımlardan bazılarını temsil ediyor. Öneri ilk olarak Şubat 2023’te duyurulmuş ve Ekim ayında istişare belgesi yayımlanmıştı.

Teklifin açıklanması, Avustralya Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Finansal Hizmetler Bakanı Stephen Jones’un Australian Financial Review Kripto Zirvesi’nde (AFRCM) yaptığı bir konuşmayla aynı zamana denk geldi. Teklifin ayrıntıları ilk olarak AFR tarafından bildirildi. Önerilen düzenleyici çerçeve, tüketiciyi koruma merkezli bir yaklaşım benimsiyor ve şu anda düzenlenmemiş olan çeşitli iş modellerini kapsayacak şekilde geniş bir ağ oluşturmayı amaçlıyor. Müşteri varlıklarını elinde bulunduran NFT pazar yerlerinin de bu çerçeve kapsamında lisans gerektirebileceği dikkat çekmektedir.

3.15 milyon dolardan fazla varlığı olan borsalara lisans

Teklife göre, tek bir müşteri için 1.500 AUD’den (946 dolar) fazla veya toplam varlıkları 5 milyon AUD’den (3,15 milyon dolar) fazla olan tüm kripto para borsaları bir Avustralya Finansal Hizmetler lisansı gerektirecektir. Bu lisanslar Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu tarafından verilecektir. Teklif, çeşitli paydaşlardan ve sektör katılımcılarından 32 farklı tema hakkında girdi ve geri bildirim istemektedir. Yazılı başvurular 1 Aralık 2023 tarihine kadar davet edilmektedir.  Teklif ayrıca, 2024 yılının ortalarında ortak bir rapor yayınlamayı planlayan Avustralya Hazinesi ve Avustralya Merkez Bankası arasındaki işbirliğini de vurguluyor.

Bu rapor, Avustralya’daki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmalarına ilişkin bir envanter sunacak ve gelecekteki çalışmalar için bir yol haritası belirleyecek. Bu yılın başlarında Avustralya, bir pilot projeden kaynaklanan çözülmemiş sorunlar nedeniyle CBDC ile ilgili herhangi bir kararı ertelemeye karar verdi. Avustralya’nın kripto para birimi düzenlemesi önerisi, tüketicileri koruma ve kripto varlık hizmetleri platformlarındaki potansiyel güvenlik açıklarını ele alma ihtiyacına yanıt olarak geliyor. Avustralya’daki bazı bankalar, potansiyel kripto dolandırıcılığı riskleri konusunda giderek daha temkinli hale geldi ve müşterilerinin kripto borsalarına para gönderme kabiliyetlerini sınırlamak için önlemler aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx